Nyheter
Nyheter
Från och med den första april 2024 gäller en ny lagstiftning om skyddade boenden i Sverige. Den innebär att det numera krävs tillstånd från Inspektionen för vård och omsorg (IVO) för att bedriva skyddat boende. IVO blir därmed tillsynsmyndighet och skyddat boende regleras i socialtjänstlagen som en boendeinsats.
Men lagen har inneburit en rad problem för våldsutsatta kvinnor och barn.
För att få tillstånd att bedriva skyddat boende finns numera vissa krav som är satta av Socialstyrelsen. Dessa är desamma för såväl privata som ideella aktörer och ska tillämpas vid alla typer av skyddade boenden – inklusive boenden för män, kriminella och andra målgrupper.
Ett av kraven är att föreståndaren ska ha en högskoleutbildning om 180 hp, många andra handlar om yttre skalskydd. Däremot finns inga krav på kunskap om mäns våld mot kvinnor, en könad våldsförståelse, normaliseringsprocessen eller erfarenhet av jourverksamhet eller stöd till våldsutsatta kvinnor. Något som gör att stödet riskerar att bli undermåligt.
Risken för undermåligt stöd och skydd ökar också i och med privatiseringen av fältet. Nu ser det ut som att Sverige kommer att ha en majoritet privatägda skyddade boenden med vinstintresse, eftersom de ideella kvinnojourerna inte har kunnat möta de kostsamma, och ibland rent skadliga, kraven på de skyddade boendena.
I vår nya folder Tillståndsplikten Tystnadsplikten för skyddade boenden kan du läsa mer om problemen som omgärdar den nya lagstiftningen.
Vill du beställa foldern för att kunna dela ut? Mejla: registrator@roks.se