Debatt & Opinion

Adine Samadi: "Det kontantlösa samhället låser fast kvinnor vid våldsamma män"

Roks går med i Kontantupproret för att belysa hur det alltmer kontantlösa samhället påverkar kvinnor, tjejer och barn som utsätts för mäns våld.

Sofia Börjesson

Roks ordförande Adine Samadi lätt leende med armarna i kors mot vit bakgrund.

I en debattartikel i Sydsvenskan skriver Roks ordförande Adine Samadi och Björn Eriksson, ordförande i Kontantupproret och tidigare rikspolischef, om hur det kontantlösa samhället låser fast kvinnor och barn vid våldsamma män.

Nu går Roks med i Kontantupproret, för att tillsammans med andra organisationer fortsätta kampen för våldsutsatta kvinnor, tjejer och barn.

Utdrag från debattartikeln:

"I praktiken fungerar det kontantlösa samhället som en gigantisk övervakningskamera – ett verktyg för mäns möjlighet att behålla sin makt och kontroll.

Utsatta kvinnor kan inte göra något utan att de upptäcker det. Och den dagen de försöker lämna kan de enkelt tvingas tillbaka, eftersom alternativet är ett liv i ekonomisk sårbarhet."

Läs hela debattartikeln i Sydsvenskan här!